podpora vaší imunity
podpora vaší imunity
Imunita (z latinského slova „immunitas“) představuje velmi složitý mechanismus, jehož hlavní úlohou je udržení rovnováhy vnitřního prostředí organismu. Imunitní systém nás chrání před různými vnějšími škodlivinami (viry, baktérie, plísně, parazité a alergeny), ale i před vnitřními vlivy (nádorové nebo odumřelé buňky).
Imunitu lze dělit na:
Imunita dítěte se vyvíjí už během těhotenství. Postupně se tvoří jednotlivé složky imunitního systému (specifické i nespecifické imunity), které se po narození dítěte dále vyvíjejí. Jde o dlouhodobý proces, který pokračuje minimálně do předškolního věku. Někteří pediatři tvrdí, že dítě by mělo asi čtyřikrát do roka překonat běžné onemocnění, aby se jeho imunita posilovala, přičemž za běžné onemocnění považují například i rýmu.
Příznaky poruchy imunity ve smyslu jejího oslabení se mohou lišit v závislosti na věku dítěte. Mezi poměrně časté příznaky patří různá opakující se infekční onemocnění a jejich komplikace (např. onemocnění dýchacích cest). Nezřídka se oslabená imunita může projevit opakovaným herpes, různými kožními onemocněními nebo jen všeobecně dlouhotrvající únavou.
Pohyb venku i v chladnějším počasí působí příznivě na organismus, a tím i na imunitu.
Všeobecně platí, že malé dítě má mít jen o jednu vrstvu víc než dospělý člověk. Dítě je aktivní a může se snadno zpotit – k nachlazení je to potom už jen krůček.
Dítě by mělo jíst 5 až 6 krát denně stravu bohatou na minerální látky a vitamíny. Nejlepším prostředkem pro povzbuzení imunity je vitamín C, a najdete ho především v čerstvém ovoci a zelenině.
8 až 10 hodin spánku denně podporuje imunitu a posiluje organismus. Vyhýbejte se přetopeným místnostem, a to nejen během spánku, ale i přes den.
Už odmalička učte děti pravidelně si umývat ruce po použití toalety, před jídlem, po hrách a procházce venku.
V kritickém období je potřebné zvýšit příjem vitamínu C a přípravků na posílení imunity. Pediatři (30 %) doporučují výživové doplňky s betaglukany (zdroj: www.vyzivadeti.sk).